Türk Lirası TL (₺) İşareti Nasıl Yapılır?

Dolar ve Euro gibi bir çok para biriminin uzun zamandır kullanılan simgeleri mevcut. Bizim paramız olan Türk Lirası içinde 2012 yılından itibaren  simgesi kullanılmaktadır. TL işareti bir yarışma sonucunda belirlenerek kullanılmaya başlanmıştır. TL işaretini yazınızda kullanmanız gerekiyorsa bu işaretin nasıl yapıldığını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Bilgisayarda TL simgesi () nasıl yapılır?

Windows işletim sistemi kullanıyorsanız klavyenizden Alt Gr ve T tuşlarına birlikte basmanız. TL işareti yapmanız için yeterli olacaktır.

Eğer Mac bilgisayar kullanıyorsanız Option (Alt) ve T tuşuna basmanız TL işareti yapmanız için yeterli olacaktır.

Bilgisayarınızda TL işareti yapmakta bir sorunla karşılaştıysanız aşağıdaki eklemiş olduğum işareti seçip kopyalayarak istediğiniz yere yapıştırıp kullanabilirsiniz.

Telefonda TL işareti () nasıl yapılır?

 

Telefonda TL işareti yapmanız oldukça kolay. Ben android işletim sistemi kullanan bir telefona sahibim. Varsayılan klavye uygulamasında sol alt köşedeki ?123 yazan butona tıklayarak Sayılar ve karakterler bölümüne geçin.

Bu bölümde TL işaretinin yer aldığını göreceksiniz.

iPhone kullanmadığım için test etme imkanım olmadı fakat iPhone kullanıcılarıda aynı yöntemle klavye uygulamasından sayılar bölümüne geçtiklerinde TL işaretine ulaşabileceklerdir.

Her ihtimale karşın bir aksilikle karşılaşmanız durumunda aşağıdaki simgeyi kopyalayıp yapıştırarak istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir