Firefox Araç Çubuğu ve Sekmeleri Ekranın Altına Taşıyın

Mozilla Firefox kullananlar için güzel bir eklenti tavsiyesinde bulunmak istiyorum bu yazımda. Diğer tarayıcılar gibi Firefox penceresinin de üst kısmında adres çubuğu, arama kutusu, araç çubuğu ve sekmeler yer almakta. Bu ögelerin yukarıda olmasına alışkınız hepimiz ve bu durumun aksini bugüne kadar sizin de düşündüğünüzü pek sanmıyorum.

Bugün denediğim Bottom UI adlı firefox eklentisi yukarıda yer alan araç çubuğunu ve sekmeleri ekranın alt kısmına taşıyor. Böylelikle ziyaret ettiğiniz sayfalara daha iyi bir şekilde odaklanabiliyorsunuz.  Yılların alışkanlığı bu ögelerin yukarıda yer alması olduğundan ilk kullanımlarda yeni düzene hemen alışamayabilirsiniz. Eklentinin ekranın üstünde yer alan kalabalıktan sizi kurtararak hoş bir gezinti deneyimi sunacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Eklentiyi kurduktan sonra adres çubuğu ve sekmelerin alt kısma taşındığını fakat pencerenin sağ üst kısmında yer alan düğmelerin (Simge durumu, Ekranı kapla, Kapat) kaybolduğunu farketmişsinizdir. Mouse işaretçisini ekranın en üstüne götürerek çift tıkladığınızda pencere küçülecek bu düğmeler görünür hale gelecektir. Bu düğmelerin alt tarafta yer alan sekme çubuğunda veya gezinti çubuğunuda bulunmasını da isterseniz bunu eklentinin ayarlar bölümünden yapabilirsiniz. Bunun için menüsünden eklentilere tıklayın (Ctrl+Shift+A kısayolunu kullanabilirsiniz)  Bottom UI’nin Seçenekler butonuna tıklayın. Disable olarak ayarlı olan Custom Window Control Buttons kısmında seçebileceğiniz iki farklı seçenek var. Navigation Toolbar ya da Tab Toolbar.

Bottom UI Firefox Eklentisi

10 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*