DM Ne Demektir? Instagram, Twitter DM Gönderme

DM nedir? Bir çok kullanıcı biliyordur fakat henüz bilmeyenler için kısaca açıklayalım. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerini ne kişisel olarak ne de web sitem için şu sıralar çok fazla kullanmıyorum. Bu platformları kullanmamanın günümüzde garip karşılanan bir şey olduğunu hepimiz biliyoruz. İnternet kullanıp sosyal medya kullanmayan pek kimse yok. Bir çok internet kullanıcısı bu servislerin tamamında hesap açmakta ve aktif olarak kullanmakta. Bu sitelerin kullanımıyla hayatımıza giren farklı kavramlar bulunuyor. Bunlardan biri ise DM kısaltması.

DM atın, DM gönderin gibi ifadeler ne anlama gelir?

DM ingilizce dilindeki Direct Message sözcüklerinin kısaltmasıdır. Aynı zamanda Türkçe Direkt Mesaj sözcüklerinin de baş harflerinden oluşur. Direkt Mesaj için Türkçe diyorum fakat bu sözcükler aslında Fransızcadan dilimize geçmiştir. Konuya dönecek olursak DM için bir başkasına sadece onun görebileceği özel mesaj göndermektir diyebiliriz. Kabul görmüş bir alışkanlık olduğu için bir çok kişi DM kısaltmasını kullanmayı tercih ediyor.

Instagram nasıl DM gönderilir?

dm ne demek instagram

Instagram kullanıyorsanız ve birine mesaj göndermek istiyorsanız öncelikle o kişinin profilini açın ve sağ üst köşede yer alan üç noktalı ikona tıklayın ardından mesaj gönder seçeneğine tıklayın. Mesajını yazarak Gönder butonuna tıklayın. Instagramda sizi takip etmeyen kişilere de mesaj gönderebiliyorsunuz.

Twitter nasıl DM gönderilir?

dm nedir twitter

Instagram’ın aksine Twitterda bir kullanıcıya DM gönderebilmeniz için sizi takip ediyor olması gerekiyor. Eğer kişi Twitter ayarlarından Herhangi birinden Direkt Mesaj al seçeneğini aktifleştirmişse bütün Twitter kullanıcıları kendisine mesaj gönderebilir.

Mesaj göndermek istediğiniz kişinin profil sayfasındaki ilgili butona tıklamanız yeterli olacaktır. Mobil uygulamada kullanıcı profil resminin hemen sağındaki mektup şeklindeki ikona bilgisayarda ise yine profil sayfasında sol kısımda yer alan Mesaj Gönder butonuna tıklayarak iletinizi gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir