DM nedir? Instagram Twitter DM ne demek? - winipucu
06
May
2018

DM nedir? Instagram Twitter DM ne demek?

Bu yazıda Dm nedir? sorusunu cevaplayacağız. Sosyal medya ile hayatımıza giren farklı kavramlar bulunuyor. DM kısaltması da bunlardan biri. DM ingilizce dilindeki Direct Message sözcüklerinin kısaltmasıdır. Aynı zamanda Türkçe Direkt Mesaj sözcüklerinin de baş harflerinden oluşur. Direkt Mesaj için Türkçe diyorum fakat bu sözcükler aslında Fransızcadan dilimize geçmiştir.

Dm ne demek? DM için bir başkasına sadece onun görebileceği özel mesaj göndermektir diyebiliriz. Kabul görmüş bir alışkanlık olduğu için bir çok kişi DM kısaltmasını kullanmayı tercih ediyor.

DM nedir? DM ne demek?

İnternetle ilgili olmama ve bir blogum olmasına rağmen sosyal medyadan uzak olduğumu söyleyebilirim. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerini ne kişisel olarak ne de web sitem için şu sıralar kullanmıyorum. Benim gibi azınlıkta kalanları saymazsak internet kullanıp sosyal medyada yer almayan pek kimse yok diyebiliriz. Milyonlarca internet kullanıcısı bu servisleri aktif olarak kullanmakta. Sosyal medya ile hayatımıza giren farklı kavramlar bulunuyor. DM kısaltması da bunlardan biri.

Bu sosyal medya sitelerinde DM’den ulaşın, Dm gönderin, Dm atın gibi tabirlerle sıkça karşılaşmaktayız.

Instagram DM Nasıl Atılır?

Dm nedir?

Dm ne demek?

Instagram son zamanların en popüler sosyal medya platformlarından bu nedenle ilk olarak burada DM’nin nasıl gönderileceğine değinelim. Karşı taraftaki kullanıcı DM alımını kapatmamış ise ona mesaj atabilmeniz mümkündür. Bu mesaj yazılı olabileceği gibi ses ve görüntü de içerebilir.

Instagram kullanıyorsanız ve birine mesaj göndermek istiyorsanız öncelikle o kişinin profilini açın ve sağ üst köşede yer alan üç noktalı ikona tıklayın ardından mesaj gönder seçeneğine tıklayın. Mesajını yazarak Gönder butonuna tıklayın. Instagramda sizi takip etmeyen kişilere de mesaj gönderebiliyorsunuz. Instagram web üzerinden DM atma olanağı sunulmuyor. Bu nedenle birini mesaj yollamak istiyorsanız bunu instagram uygulaması üzerinden yapmanız gerekli.

Elbetteki diğer kullanıcılar da size DM atabilir. Bunları gelen kutunuzdan görebilirsiniz.

Twitter DM Nasıl Atılır?

Dm ne demek

Dm nedir

Twitter yine günümüzün en etkili sosyal medya platformlarından. Üyeler burada fikirlerini, düşüncelerini özgürce paylaşabilmekteler. Siyasetçiler, sanatçılar, sporcular, yazarlar, kurumları da kapsayan milyonlarca kullanıcısı bulunmakta. Devlet başkanları attığı tweetler ile dünya gündemine oturmakta, diğer ülkelere yaptığı yaptırımları buradan duyurmakta.

Instagram’ın aksine Twitterda bir kullanıcıya DM gönderebilmeniz için sizi takip ediyor olması gerekiyor. Eğer kişi Twitter ayarlarından Herhangi birinden Direkt Mesaj al seçeneğini aktifleştirmiş ise bütün Twitter kullanıcıları kendisine mesaj gönderebilir.

twitter dm nedir

twitter dm ne demek

Mesaj göndermek istediğiniz kişinin profil sayfasındaki ilgili butona tıklamanız yeterli olacaktır. Mobil uygulamada kullanıcı profil resminin hemen sağındaki mektup şeklindeki ikona bilgisayarda ise yine profil sayfasında sol kısımda yer alan Mesaj Gönder butonuna tıklayarak iletinizi gönderebilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir