DM Ne Demektir? Instagram, Twitter DM Gönderme

Bu yazıda DM nedir, DM ne demek sorularının yanıtı bulunmaktadır? Bir çok kullanıcı biliyordur fakat henüz bilmeyenler için kısaca açıklayalım. Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerini ne kişisel olarak ne de web sitem için şu sıralar kullanmıyorum. Benim gibi azınlıkta kalanları saymazsak internet kullanıp sosyal medyada yer almayan pek kimse yok diyebiliriz. Bir çok internet kullanıcısı bu servisleri aktif olarak kullanmakta. Sosyal medya ile hayatımıza giren farklı kavramlar bulunuyor. DM kısaltması da bunlardan biri. Peki ne demek bu DM?

DM atın, DM gönderin ne demek?

DM ingilizce dilindeki Direct Message sözcüklerinin kısaltmasıdır. Aynı zamanda Türkçe Direkt Mesaj sözcüklerinin de baş harflerinden oluşur. Direkt Mesaj için Türkçe diyorum fakat bu sözcükler aslında Fransızcadan dilimize geçmiştir. Konuya dönecek olursak DM için bir başkasına sadece onun görebileceği özel mesaj göndermektir diyebiliriz. Kabul görmüş bir alışkanlık olduğu için bir çok kişi DM kısaltmasını kullanmayı tercih ediyor.

Instagram DM gönderme

dm ne demek instagram

dm nedir instagram

Instagram kullanıyorsanız ve birine mesaj göndermek istiyorsanız öncelikle o kişinin profilini açın ve sağ üst köşede yer alan üç noktalı ikona tıklayın ardından mesaj gönder seçeneğine tıklayın. Mesajını yazarak Gönder butonuna tıklayın. Instagramda sizi takip etmeyen kişilere de mesaj gönderebiliyorsunuz.

Twitter DM gönderme

twitter dm nedir dm gönderme

dm nedir twitter

Instagram’ın aksine Twitterda bir kullanıcıya DM gönderebilmeniz için sizi takip ediyor olması gerekiyor. Eğer kişi Twitter ayarlarından Herhangi birinden Direkt Mesaj al seçeneğini aktifleştirmiş ise bütün Twitter kullanıcıları kendisine mesaj gönderebilir.

dm  ne demek

dm ne demek

Mesaj göndermek istediğiniz kişinin profil sayfasındaki ilgili butona tıklamanız yeterli olacaktır. Mobil uygulamada kullanıcı profil resminin hemen sağındaki mektup şeklindeki ikona bilgisayarda ise yine profil sayfasında sol kısımda yer alan Mesaj Gönder butonuna tıklayarak iletinizi gönderebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir