Bilgisayarınızdan Web Sitelerinin Mobil Versiyonunu Görüntüleyin

Günümüzde hemen her web sitesinin bilgisayar için hazırlanmış olan normal versiyonları yanında mobil cihazlar düşünülerek hazırlanmış olan mobil sürümleri de bulunmaktadır. Telefonunuzdan ya da tabletinizden bu web sitelerini ziyaret ettiğinizde otomatik olarak mobil sürümlerinin gösterildiğini farketmişsinizdir.

Mobil internet hızları oldukça yükselmiş olsa da adsl ya da kablonet internetin hızına ulaşamadığından sitelerin mobil sürümleri daha az veri içermektedir. Hız konusunu bir kenara bıraksak bile, web sitelerinin, ekranı bilgisayarlara kıyasla küçük olan mobil cihazlarda rahat görüntülenebilmesi için hayati olmayan ögelerden arındırılmış olan hafif sürümlerinin oluşturulması gerekmektedir.

Peki bilgisayarımızdan web sitelerinin mobil versiyonunu görüntüleyebilir miyiz? Eklentiler sayesinde bu soruyu evet olarak cevaplayabiliriz. User-Agent Switcher adlı eklentiler sayesinde bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz tarayıcıdan, farklı cihaz ve tarayıcıları taklit edebilirsiniz.

Chrome ile Sitelerin Mobil Versiyonunu Görüntüleyin

Chrome için aynı işi yapan ve aynı isimde iki eklenti mevcut. Eklentileri kurduktan sonra sitelerin mobil sürümlerini rahatlıkla PC’den görüntüleyebilirsiniz.

İlkini buradan kurabilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra oluşturduğu butona tıklayın mobil sürümler için iOS, Android veya Windows Phone seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Diğer eklentiyi buradan yükleyebilirsiniz. İlk eklenti gibi kurulumun ardından butona tıklayın ve uygun cihazı, tarayıcıyı seçin. Bir sonraki açılışta ayarların hatırlanması için Remember last used User-Agent at startup seçeneğini işaretleyebilirsiniz.

Firefox ile Sitelerin Mobil Versiyonunu Görüntüleyin

Firefox kullananları da unutmadık. Firefox tarayıcısı ile uyumlu yine User-Agent Switcher adında bir eklenti mevcut.

Opera ile Sitelerin Mobil Versiyonunu Görüntüleyin

Opera kullananlar için, chrome eklentileri içinde bahsettiğimiz ikinci eklentinin opera uyumlu bir sürümü bulunmaktadır. User-Agent Switcher eklentisiyle Opera’da web sitelerinin mobil sürümlerini bilgisayarınızdan görüntüleyebilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*